I čtvrtý český prezident Petr Pavel vyrazil na svoji první zahraniční cestu na Slovensko. Mnozí politici z obou zemí bývalé federace mají pořád pocit, že k sobě Češi a Slováci tak nějak patří. Přestože spolu z tisícileté historie obou národů sdíleli jeden politický útvar jen na úplném začátku v době Velkomoravské říše a potom jen necelých sedmdesát let, přerušených navíc nacistickou okupací. Ano, tradice se mají ctít, ale neměl by v nich převážit zaslepující sentiment.

Vztah Čechů ke Slovákům je totiž do velké míry sentimentální. Hlavně proto, že Slováky moc dobře neznají, ačkoliv si myslí opak. Jsou to pro ně ti romantičtější a emocionálnější východní bratři. Češi mají o Slovácích vytvořenu poněkud mylnou představu a myslí si navíc, že je Slováci nemohou ničím překvapit.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.