Ve chvíli, kdy nastartujete benzinové auto, škodí jeho výfukové plyny nejvíc. A to i když jde o vůz splňující nejnovější normy. Teprve když se motor zahřeje, dostanou se emise pod požadovaných 60 miligramů oxidů dusíku (NOx) na kilometr. Tedy pokud už auto zase neparkuje, což je ve městech docela běžné. Nejvíc škodlivin tak výfukem proudí k chodníkům či do podzemních garáží, přesně tam, kde se s nimi plíce kolemjdoucích potkají nejintenzivněji.
Vzhledem ke koncentraci aut ve městech to není zrovna ideální stav a jedním z cílů chystané normy Euro 7 je, aby se emise aut dostaly do platného limitu i při započtení škodlivin vypuštěných v úvodu jízdy. Jenže chvályhodný cíl má nechtěné důsledky.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.









