Možná až příliš snadno se kvantitativní uvolňování stalo v podstatě standardním a hojně využívaným nástrojem velkých centrálních bank. Nejdříve se zdálo jako vhodný nástroj pro odvrácení opakování velké deprese v době americké finanční krize, avšak nezůstalo pouze u této epizody. Stejně tak si jej oblíbila i ECB, která se díky němu jen tak mimochodem stala největším věřitelem zemí eurozóny.

Z původně nekonvenčního nástroje se tak stal standard, kterým chtěly měnové autority zvládat krize nebo jako v posledním případě podporovat ekonomiku v době pandemie. V kombinaci s nízkými, či dokonce zápornými sazbami byl tisk peněz živou vodou pro dluhopisový, akciový, komoditní a realitní trh, které poháněla laciná a dostupná likvidita. Bylo to zpočátku jako zázrak, že se inflace více než deset let realizovala pouze na finančních trzích a reálné ekonomiky si téměř nevšímala. Nástup covidu ovšem zafungoval jako katalyzátor a najednou je inflace až příliš.

Nějaký čas však trvalo, než si velké centrální banky připustily, že tato inflační epizoda nemusí být jen krátkodobá, a začaly opouštět svoji osvědčenou politiku superlaciných a dostupných peněz a začaly z pasti kvantitativního uvolňování couvat. Fed – o něco rychleji než ECB – dokonce začal vytištěné přebytečné dolary i rychle „pálit“. A není jich podobně jako eur málo, protože se v obou případech jedná o částku přesahující čtyři biliony.

I když uvolňování skončilo, jeho důsledky – a nejenom ty pozitivní – zde zůstávají. Jeden z nich jsme mohli sledovat v přímém přenosu při otřesu v sektoru regionálních amerických bank. Ukázalo se tam totiž, jak nepříjemné dopady může mít vynucený odprodej v časech kvantitativního uvolňování nakoupených předražených státních dluhopisů. Papírů pořízených v době, kdy investoři věřili iluzi, že peníze budou navždy snadno dostupné a především levné. A že to byla opravdu pevná víra, potvrzuje ohlédnutí za dolarovou či eurovou výnosovou křivkou třeba před dvěma roky.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.