Možná až příliš snadno se kvantitativní uvolňování stalo v podstatě standardním a hojně využívaným nástrojem velkých centrálních bank. Nejdříve se zdálo jako vhodný nástroj pro odvrácení opakování velké deprese v době americké finanční krize, avšak nezůstalo pouze u této epizody. Stejně tak si jej oblíbila i ECB, která se díky němu jen tak mimochodem stala největším věřitelem zemí eurozóny.

Z původně nekonvenčního nástroje se tak stal standard, kterým chtěly měnové autority zvládat krize nebo jako v posledním případě podporovat ekonomiku v době pandemie. V kombinaci s nízkými, či dokonce zápornými sazbami byl tisk peněz živou vodou pro dluhopisový, akciový, komoditní a realitní trh, které poháněla laciná a dostupná likvidita. Bylo to zpočátku jako zázrak, že se inflace více než deset let realizovala pouze na finančních trzích a reálné ekonomiky si téměř nevšímala. Nástup covidu ovšem zafungoval jako katalyzátor a najednou je inflace až příliš.

Nějaký čas však trvalo, než si velké centrální banky připustily, že tato inflační epizoda nemusí být jen krátkodobá, a začaly opouštět svoji osvědčenou politiku superlaciných a dostupných peněz a začaly z pasti kvantitativního uvolňování couvat. Fed – o něco rychleji než ECB – dokonce začal vytištěné přebytečné dolary i rychle „pálit“. A není jich podobně jako eur málo, protože se v obou případech jedná o částku přesahující čtyři biliony.

I když uvolňování skončilo, jeho důsledky – a nejenom ty pozitivní – zde zůstávají. Jeden z nich jsme mohli sledovat v přímém přenosu při otřesu v sektoru regionálních amerických bank. Ukázalo se tam totiž, jak nepříjemné dopady může mít vynucený odprodej v časech kvantitativního uvolňování nakoupených předražených státních dluhopisů. Papírů pořízených v době, kdy investoři věřili iluzi, že peníze budou navždy snadno dostupné a především levné. A že to byla opravdu pevná víra, potvrzuje ohlédnutí za dolarovou či eurovou výnosovou křivkou třeba před dvěma roky.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist