Teprve před pár dny jsme se dozvěděli o pádu Silicon Valley Bank (SVB) a ještě než jsme se z té zprávy stihli vzpamatovat, přišla informace o uzavření dalších dvou amerických bank. K Silvergate se ještě přidala Signature Bank a s problémy se nejnověji potýká i švýcarská Credit Suisse, byť její příběh je trochu jiný.

Představa, že se nás krach bank v USA netýká, je velmi naivní a lichá. Už několikrát se v minulosti ukázalo, že v propojeném a globalizovaném světě může jedna událost rozkymácet ekonomiky zemí na druhém konci planety, které byly do té doby stabilní. Vzpomeňme na pandemii koronaviru nebo válečný konflikt na Ukrajině. A pokud bychom zůstali přímo v oblasti ekonomiky, stačí si osvěžit finanční krizi, která vrcholila v letech 2008 a 2009. Zkrátka a dobře – pád amerických bank je do jisté míry možné vnímat podobně, jako kdyby šlo o kolabování těch tuzemských.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.