Napětí v americkém a evropském bankovním sektoru bude dál hlavním hybatelem tržního dění v tomto týdnu. Je pravděpodobné, že riziková aktiva v čele s akciemi a měnami rozvíjejících se trhů zůstanou nervózní. Rychlá reakce amerického Fedu a ministerstva financí (stoprocentní garance vkladů + mechanismus na dodávání likvidity) i snaha švýcarské vlády přes víkend „horkou nití“ ušít megafúzi UBS a Credit Suisse ukazují, že se politici a centrální bankéři snaží za každou cenu držet finanční napětí pod poklicí. To však nemusí být vůbec jednoduché.

Jak upozornil v uplynulém týdnu šéf BlackRocku Larry Fink, finanční napětí se může kumulovat postupně. V americkém finančním systému vedl do této chvíle růst úrokových sazeb k nerealizovaným ztrátám (z držení dluhopisů) v celkové hodnotě 620 miliard amerických dolarů. Nový program na dodávání likvidity sice umožňuje výměnou za vládní dluhopisy přístup k likviditě (v nominální hodnotě dluhopisu), což teoreticky omezuje riziko okamžitých „runů“ na nejslabší části amerického finančního systému. Na druhou stranu to neřeší dlouhodobé problémy těchto institucí.

Peníze v programu si půjčují relativně draho (přibližně za 4,5 procenta), a pokud ztratí přístup k levnějším depozitům a budou mít současně v bilanci aktiva s relativně nízkým výnosem (např. špatně zakoupené vládní dluhopisy), budou čelit pomalému, ale trvalému tlaku na vlastní kapitál.

V rámci USA jsou bezesporu nejvíce zranitelné menší finanční instituce, které byly v minulosti vystaveny menší regulaci a nižšímu dohledu, a mohou také čelit rychlejšímu odlivu levného depozitního financování. Bohužel takových institucí není vůbec málo. Podle týdeníku The Economist je zhruba třetina amerických depozit v institucích menších, než byla padlá SVB.

Vyrovnat se s výraznou změnou klimatu a koncem éry levných peněz proto nemusí být pro řadu zákoutí globálního finančního systému jednoduché. A centrální bankéři budou dříve nebo později řešit dilema, jak skloubit boj s inflací a zachování finanční stability. ECB v uplynulém týdnu zatím dala přednost boji s inflací, uvidíme, jak se v tomto týdnu zachová americký Fed. V každém případě ve výrazně složitějším terénu logicky roste nebezpečí, že centrální bankéři udělají chybu a rychle vezmou za své scénáře „měkkého přistání“ americké i evropské ekonomiky.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist