Roky trvající spor o pravidla, podle kterých staví velké firmy i běžní lidé, je u konce. Poslanci schválili vládní úpravu nového stavebního zákona. Ten před dvěma lety prosadil kabinet hnutí ANO, současná vláda s tehdejší podobou ale nesouhlasila a změnila ji podle svých představ. I nadále by mělo platit, že stavebník má podat jen jednu žádost a výsledkem by mělo být jen jedno razítko. Stavební povolení tak mají lidé a firmy získat výrazně rychleji než dnes, kdy to v případě bytového domu trvá v průměru pět let, u dálnic dokonce více než deset let. Místo jednoho centrálního úřadu však i nadále budou žádosti vyřizovat stavební úřady v obcích.

Vláda se nakonec dohodla na podobě stavebního zákona také s opozicí. Ve sněmovně jej podpořila i hnutí ANO a SPD. Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) proto věří, že základní principy, na nichž zákon stojí, přežijí i po dalších volbách. Novela, která by měla přispět k rychlejší výstavbě bytů i zásadní dopravní infrastruktury, má začít platit od ledna příštího roku. Musí ji ještě schválit senátoři a podepsat prezident.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.