Německo má našlápnuto k nové klimatické politice, na kterou hodlá v následujících letech vyčlenit z různých zdrojů obrovské sumy. Půjdou například na výstavbu větrných a solárních parků podél nových dálničních úseků, do zateplování budov, modernizace železnic, ale třeba i na dotace domácnostem. Ty budou muset své topení přepnout ze zemního plynu nebo oleje na obnovitelné zdroje.

Spolkový kancléř Olaf Scholz si právě od zelené transformace, na které se minulý měsíc dohodla jeho semaforová koalice, slibuje nový „hospodářský zázrak“ – takový, jaký zažilo západní Německo během 50. a 60. let minulého století. Jeho prohlášení vyvolalo na politické scéně údiv, mezi ekonomy pak pobavení.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravuje ho pro vás každý týden Ondřej Houska.