Drobní podnikatelé odvádějí málo peněz na důchodovém pojištění a pak mají nižší penze. Obě věci hodlá změnit ministerstvo práce a sociálních věcí, a to tak, aby na tom vydělala i státní pokladna. Ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL) už koaličním partnerům předložil záměr, jak zvýšit odvody živnostníkům, zejména těm, kteří platí minimální sociální pojištění.

Z materiálu, jejž Jurečka na konci března na koaličním jednání prezentoval a který mají HN k dispozici, vyplývá, že živnostníci (OSVČ), kteří mají podnikání jako hlavní činnost, tvoří 12 procent všech výdělečně činných osob. Na pojistném se však podílejí jen polovinou, tedy šesti procenty. „Jejich penze dosahují při celoživotní kariéře OSVČ jen asi 60 procent průměrného starobního důchodu,“ uvádí Jurečka v materiálu. Ministr uvádí konkrétní příklad, kdy po 44 letech placení pojistného získá podnikatel penzi ve výši 10 686 korun.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.