Průměrná cena starších bytů v Česku meziročně klesla o devět procent na 82 351 korun za metr čtvereční, což přineslo celkově zvýšení prodejů o dvě třetiny proti předloňsku. V Praze se ale prodává nejméně starších bytů za čtyři roky. Vyplývá to ze studie realitní skupiny European Housing Services (EHS), která využívá data svých zakládajících členů, realitních služeb Bezrealitky a Maxima Reality. ČTK má zprávu k dispozici.
Ceny starších bytů se v Praze s jarem zastavily v propadu a mezičtvrtletně podle EHS vzrostly o jedno procento na 113 187 korun za metr čtvereční, meziročně ale klesly o 7,9 procenta. Společnost Sreality.cz uvádí, že nabídková cena starších bytů je v Praze aktuálně 117 883 korun za metr čtvereční, což je meziroční propad o šest procent. Ve Středočeském kraji stouply ceny mezičtvrtletně o osm procent a jsou tak skoro stejné jako před rokem (76 280 Kč/m2). Důvodem podle EHS je, že se lidé přesouvají do okolních měst. V Kladně, Berounu, Roztokách, Neratovicích nebo Benešově se za první čtvrtletí prodalo více bytů než za celý rok 2021 a prodeje jsou na trojnásobku proti dlouhodobému průměru, uvádí průzkum.
„Zkusili jsme dát trhu impulz.“ Developer nabídl nové byty se slevou, zmizely do několika hodin
Meziroční pokles cen starších bytů nastal ve většině krajů, a podle EHS se proto prodávají stejně jako před rokem. „Realitní Česko se do léta stane laboratoří, kde se budou v krajích testovat limity nabídky a poptávky. Češi nadále mají peníze a realitní trh pro ně neztratil nic ze své důvěryhodnosti,“ řekl Hendrik Meyer, šéf realitní skupiny EHS a realitní digitální služby Bezrealitky.
V Brně ceny starších bytů klesly oproti konci roku 2022 o sedm procent a starší byt se nyní prodává za necelých 81 500 korun za metr čtvereční, stejně jako v létě 2021. Stojí za tím pokles nabídky, kvůli kterému zmizely kvalitnější a dražší nemovitosti a nepřibývá prodejů pod cenou. „Majitelé brněnských bytů čekají na konec aktuální cenové bouře, a pokud je k prodeji nic netlačí, nemají důvod přistupovat na současné ceny,“ zhodnotil situaci Meyer.
Podle analýzy developerských společností Skanska Residential, Trigema a Central Group pokračuje podle očekávání zvyšování rozdílu ceny mezi novostavbami a staršími byty. Ten je aktuálně podle nich 24 procent a výhledově ho odhadují na 30 procent. Developeři uvedli, že metr čtvereční nového bytu stál v Praze v prvním letošním čtvrtletí v průměru 151 951 korun.
Dál roste nájemné, v Praze podle EHS dosáhlo nového maxima a metr čtvereční se průměrně nabízel za 338 korun. Realitní server Flat Zone uvádí, že průměrné nájemné je v hlavním městě 407 korun za metr čtvereční, což je o 17 procent více než před rokem.
Podle EHS je nájemné v Středočeském kraji poprvé na částce 240 korun za metr čtvereční. Průměrná cena nájmu ale klesla v Brně, a to na 272 korun za metr čtvereční. Meyer řekl, že se naplňuje spíše optimistický scénář, a přestože nájmy zdražují, v naprosté většině případů se tento růst pohybuje v úrovni kolem deseti procent. Tedy výrazně méně, než je výše inflace, dodal.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist