U našich slovenských sousedů se objevil pozoruhodný průzkum. Podle něj nadpoloviční většina, konkrétně 52 procent Slováků, souhlasí s následujícím tvrzením: „Pro Slovensko by bylo dobré, kdyby mělo silného a rozhodného lídra, který se nemusí zatěžovat parlamentem a volbami. Ano, slyšíte dobře. Ve slovenské společnosti silně rezonuje volání po pověstné pevné ruce. Nejvíce ji přitom poptávají voliči pravděpodobného vítěze nadcházejících voleb, strany Směr Roberta Fica. „Vůdce“ by v čele země uvítalo celých sedmdesát procent z nich.

Samozřejmě to neznamená, že den po volbách na Slovensku skončí demokracie. Tamní ústavní systém je robustní (ač ne tak jako český, například v něm chybí Senát) a Robert Fico není šílenec.

Ovšem minimálně tři závažná varování z toho plynou. A to i pro nás.

Předně se potvrzuje teze, že demokracie může zničit sama sebe. Když mezi lidmi převáží mínění, že demokracie jako systém nefunguje, mohou ho svobodně vyjádřit ve volbách. A pokud se takto dostane k moci partaj, nebo skupina partají, které jsou založeny na vůdcovském, v jádru antidemokratickém principu, může se systém liberální demokracie začít postupně rozpadat.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se