Už dnes můžete vzít elektronickou knížku, nahrát ji na jednoduchou webovou stránku a poté si o jejím obsahu povídat s umělou inteligencí. Stejný nástroj můžete využít třeba k tomu, abyste se lépe vyznali ve smlouvách, manuálech nebo jakýchkoliv jiných textech. To je ideální příklad rozdílu mezi tím, co umí klasické vyhledávače a generativní umělá inteligence. Je to jednoduché, praktické a ušetří to spoustu času.

Podobných způsobů použití umělé inteligence je spousta a kromě pozitivních přínosů to ale také znamená rizika. Očividnou hrozbou je přímé zneužití umělé inteligence zločinci, ať už k vytváření přesvědčivějších internetových podvodů, nebo k odhalování slabin populárních aplikací, což už se děje. AI má i potenciál ekonomické hrozby.

Jako příklad poslouží společnost Chegg, která podniká ve školství. Mimo jiné nabízí doučování a pomoc s domácími úkoly a nástup systému ChatGPT od společnosti OpenAI podle šéfa firmy začíná mít negativní vliv na počty nových zákazníků. Po tomto oznámení v rámci zveřejnění finančních výsledků se hodnota firmy propadla o polovinu. Zčásti je to projev klasické investorské hysterie, ale podobných případů bude přibývat.

Stejně tak se začínají naplňovat obavy o pracovní místa. IBM už oznámilo, že přestane nabírat nové zaměstnance na provozní pozice. Během pěti let by firma měla do back officu přijmout až o 30 procent méně lidí, protože jejich práci nahradí umělá inteligence. Šéf IBM Arvind Krishna odhaduje, že by mohl během pěti let ušetřit 8000 pracovních míst z přibližně čtvrt milionu pozic. Velké technologické firmy začaly po letech „nekonečného“ růstu na lidech šetřit už v minulém roce a možnost nahradit některé pozice počítačovým systémem pro ně bude lákavá.

Zprávy o zkáze pracovního trhu jsou ale pravděpodobně přehnané. Podobně se o budoucnost ekonomiky báli luddité (angličtí řemeslníci a dělníci, kteří na počátku 10. let 19. století utvořili sociální hnutí za účelem zničit stroje), hrůzu vzbuzovaly i osobní počítače, internet… Lepší než bát se umělé inteligence je naučit se s ní pracovat. Zatím totiž umělá inteligence hlavně otevírá nové možnosti.

Zkáza předpovídaná sci-fi filmy ale úplně vyloučená není a hrůzy vzbuzují větší pozornost než pozitivní zprávy. Nepříjemné je, když před možným koncem lidstva varuje Geoffrey Hinton, člověk, který stál nejprve u vzniku „primitivnějších“ systémů umělé inteligence, neurálních sítí, aby v roce 1986 vytvořil prvního „chatbota“, tedy předchůdce dnešních systémů generativní umělé inteligence proslavené systémem ChatGPT.

Posledních deset let Hinton pracoval v Googlu na systému Google Brain a tento týden oznámil, že z Googlu odešel, a začal veřejně kritizovat překotný a nekontrolovaný vývoj umělé inteligence. „Je těžké ignorovat všechny možnosti zneužití umělé inteligence zločinci,“ uvedl Hinton v rozhovoru pro The New York Times, podobnou myšlenku opakoval i v interview pro britský časopis The Spectator. Jeho hlavní obavou v krátkodobém horizontu je zahlcení internetu a veřejného prostředí falešnými informacemi, fotografiemi, videi a texty generovanými systémy umělé inteligence v takové míře a kvalitě, že lidé nebudou schopní poznat, co je reálné a co lež.

Už během pěti let ale může přijít ještě větší potenciální hrozba: obecná umělá inteligence (artificial general intelligence, AGI) schopná uvažovat podobným způsobem jako člověk, ale s řádově vyšší schopností zpracovávat a analyzovat data. Tam Hinton vidí ještě větší hrozbu, která v podstatě odpovídá obavám apokalyptických sci-fi filmů. Pokud bude umělá inteligence chytřejší než lidstvo, nemusí se chtít podřizovat. „Představte si domácího robota s obecnou umělou inteligencí. Ten robot bude mnohem chytřejší než vy. Jste si jistí, že vás bude chtít poslouchat? My na to neznáme odpověď, může to dopadnout jako s golemem,“ vysvětloval svůj opatrný postoj Hinton pro The Spectator.

Hinton nakonec prozradil i motivaci pro odchod z Googlu – chce upozornit na to, že hlavní problém představuje neřízený konkurenční boj velkých firem, primárně Microsoftu (společně s OpenAI) a Googlu. Podle něj se Google deset let choval zodpovědně, držel pokroky v oblasti umělé inteligence v rámci vědeckých experimentů, bez veřejného přístupu. To se ale změnilo ve chvíli, kdy Microsoft začlenil umělou inteligenci do svého vyhledávače Bing. Do hry navíc vstupuje i soupeření Západu a Číny. Volání po moratoriu na vývoj umělé inteligence je podle Hintona zbytečné. Pokud se bude omezovat Západ, jenom dá šanci Číně a dalším nepřátelským režimům dosáhnout úspěchů dříve a získat tak větší moc. 

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist