Od minulého týdne mají evropští odběratelé plynu možnost poptat dodávku zemního plynu pomocí jednotné evropské platformy. Členské země EU mají dokonce povinnost touto cestou poptat množství o rozsahu minimálně 15 procent svých závazků v oblasti zásob plynu, tedy necelá čtyři procenta celkové spotřeby plynu v unii.

Evropská komise i řada členských států si od tohoto mechanismu slibují vyšší bezpečnost dodávek a také nižší ceny plynu. Údajně totiž agregovaná poptávka umožní získat množstevní slevu. Myšlenku společných nákupů, které by omezily nevýhodné smlouvy pro východoevropské země, prosazovali Poláci již v roce 2014. Tehdy se tento centralistický koncept ještě neujal. Měl za cíl pouze omezit neférové tržní prostředí v EU. V roce 2022 se však situace na evropském plynovém trhu zhoršila pro všechny a Evropská komise tedy vypracovala vlastní návrh. Co přináší?

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.