Konec mírové dividendy. Tak by se dalo s definitivní platností popsat období, které začalo loňskou invazí Ruska na Ukrajinu. Za mírovou dividendu se označovala situace, kdy si po rozpadu Sovětského svazu a Varšavské smlouvy západní země mohly dovolit výrazně snížit výdaje na obranu. Konflikt se silným protivníkem už nehrozil, tak proč udržovat velké armády a kupovat drahé zbraně, když lze prostředky přesunout v rámci státních rozpočtů jinam.

A mírová dividenda byla bohatá. Země západní Evropy postupně snižovaly výdaje na obranu coby podíl hrubého domácího produktu z tří procent na začátku 80. let až na 1,5 procenta před pěti lety. Mimořádně silnou redukční dietu nasadila armádě kdysi mocná Velká Británie, kde výdaje klesly téměř z šesti procent na 2,5 procenta národního produktu.

konfliktem té délky a intenzity, jakou pozorujeme dnes, nikdo nepočítal. Investiční banka Goldman Sachs odhadla, že výdaje na obranu evropských členů NATO vzrostou během příštích pěti let o celou jednu třetinu s tím, jak se vlády snaží narychlo své armády dozbrojit a zvětšit. Největší tempo růstu výdajů se čeká u Polska a Německa, nedaleko za nimi bude Itálie a Španělsko. Německo dokonce navýšení standardního rozpočtu doplnilo vznikem speciálního fondu na modernizaci armády o velikosti 100 miliard eur. Za mimořádně slabé místo náš západní soused považuje letectvo. Podle údajů Bundestagu je třetina vojenských letadel a více než polovina vrtulníků neschopná nasazení.

Investoři tuto příležitost okamžitě pochopili. Akcie zbrojařských firem si připsaly skokové růsty loni po začátku invaze, ale tím se příležitost nevyčerpala. S tím, jak zvýšení obranných rozpočtů dostávalo v jednotlivých zemích konkrétní rysy, investoři zaceňovali větší jistotu, že porostou tržby a zisky zbrojních firem. Letos od začátku roku se index akcií zbrojních společností v Evropě zhodnotil o 20 procent, přesně dvakrát rychleji než široký celoevropský index. Renesance zbrojařů a obnova výrobních kapacit podle všeho není vlna, která rychle přejde. Vyčerpané zásoby munice a zbraní se budou doplňovat řadu let. Zbrojařské firmy mohou být novým investičním trendem na dekádu dopředu.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze