V současné době Českou republiku navštěvuje Magnus MacFarlane-Barrow, jehož charita Mary’s Meals se snaží nakrmit 200 milionů hladovějících dětí denně.

Kapitalismus jako systém je nejlepším systémem, jaký kdy lidstvo ve velkém vyzkoušelo. Být nejlepší ze všech srovnatelných systémů ovšem ještě neznamená, že je to systém, který je v pořádku, natož bezchybný či dokonalý. Je-li mezi slepými jednooký králem, neznamená to, že má bezchybný zrak. Náš kapitalismus – koneckonců podobně jako demokracie – sice vede komparativně nad jinými systémy, přesto má k ideální dokonalosti daleko.

Jedním z příkladů je chudoba. Kapitalismus si hladu totiž všimne, až když se z poptávky po jídle stane tzv. efektivní poptávka. A efektivní poptávka se z normální poptávky stane v momentě, kdy je daný hlad podpořen kapitálem, penězi. Kapitalismus tak velice citlivě reaguje na hlad lidí s penězi, ale neregistruje hlad lidí bez peněz. Nejpotřebnější lidé této planety jsou tedy odkázáni spíše na charitu a dobrovolnou pomoc než na automatické tržní mechanismy. Jinými slovy, naše svědomí musí částečně napravovat či doplňovat trhy, které jsou vůči lidem bez peněz slepé.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.