Původní plán na snížení schodku státního rozpočtu v příštím roce o 70 miliard nakonec ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) překročil v představeném balíčku o 24 miliard.  I tak ale  šéf státní kasy trvá na tom, že celková daňová zátěž se nezvýší, byť se některé daně ve svých sazbách pohnou směrem nahoru. Celkové změny v DPH a následné přesuny některých položek mezi sazbami nicméně nakonec připraví jen v příštím roce stát asi o 4,1 miliardy korun. Přesto podle Stanjury i tato změna do takzvaného konsolidačního balíčku patří.

Změny DPH nakonec příjmy státu ještě sníží, tak proč jsou součástí konsolidačního balíčku? Co je na nich ozdravného? 

Není pravda, že nejsou konsolidační nebo ozdravné. Já a má strana dlouhodobě zastáváme názor, že daně mají být nízké a jednoduché. A současný systém je komplikovaný, počet výjimek a položek ve druhé sazbě DPH se neustále zvyšoval. Proto myslím, že je velká změna k lepšímu, že místo tří sazeb máme dvě. Celou dobu jsem říkal, že je podstatnější debata, které položky mají být ve snížené sazbě, a až na druhém místě je debata, jestli má být jedna sazba, nebo dvě a jak mají být vysoké.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.