Pomalu se blíží zúčtování s českou korunou, kterou namísto spekulativních faktorů (úrokové rozpětí nebo spread) začnou válcovat fundamentální faktory. Fed minulý týden přihodil 0,25 procentního bodu a jeho základní sazba je nyní 5,25 procenta. ECB také navýšila na 3,25 procenta. ČNB však zůstala na hodnotě sedm procent. Úrokový diferenciál mezi USA, eurozónou a Českem se tak pomalu uzavírá tím, jak se sazby se zpožděním promítají do reálné ekonomiky.

Česká měna se tedy stává mnohem méně zajímavou pro spekulativní kapitál, který je nejvíce zodpovědný za krátkodobé zhodnocení koruny v posledním roce. Když přestane působit efekt úrokového rozpětí oproti zahraničí, rychlost oslabování koruny bude záviset jen na tom, jak rychle budou zahraniční investoři schopni uzavírat svoje krátkodobé pozice v české měně. Dojde k odlivu kapitálu a do popředí se dostanou fundamentální faktory pro hodnotu měny – vyšší míra inflace v Česku oproti ostatním zemím, nízká míra růstu HDP, vysoký rozpočtový deficit a záporná obchodní bilance. Fundamentální faktory hovoří pro další pokles koruny. Hlavní otázkou zůstává, kdy taková korekce začne. Může to být zítra i za několik měsíců.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.