Rozhodně není tak silný, jak se doma i v zahraničí prezentuje. Zároveň ale není tak slabý, jak by si přála opozice. Řeč je o stávajícím tureckém prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi, který podle dostupných výsledků vyšel ze včerejších voleb nakonec vítězně, i když utrpěl dobře viditelný šrám na své politické prestiži.

Turecko včera volilo hlavu státu, stejně jako parlament, pozornost země i světa se ale soustředila na výběr prezidenta, který je zde zároveň šéfem vlády. V prvním kole – alespoň podle výsledků zveřejněných v pondělí odpoledne – nevyhrál ani jeden z kandidátů. Turecko tudíž směřuje ke druhému kolu prezidentského klání, které se zřejmě odehraje za dva týdny. Co se voličské podpory týče, dosud suverénní turecký lídr Erdogan včera získal 49 a půl procenta hlasů. Jeho vyzyvatel a hlavní opoziční kandidát Kemal Kilicdaroglu pak obdržel bezmála 45 procent hlasů.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska a Kateřina Šafaříková.