Vláda ve středu zrušila devět usnesení ze 70. a 80. let, kterými se svěřily tehdejšímu Sovětskému svazu byty nebo rekreační objekty do bezplatného užívání k diplomatickým účelům. Podle ministra zahraničních věcí Jana Lipavského (Piráti) už budovy a pozemky – vzhledem k nízkému počtu ruských diplomatů na našem území – neslouží k původnímu účelu.  

Lipavského návrh na ukončení bezplatného využívání českých majetků Ruskem jednohlasně schválila vláda na svém středečním jednání, informoval HN ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN). Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) řekl, že Česko také bude po Rusku vyžadovat navrácení bezdůvodného obohacení za poslední tři roky. Dodal, že rozhodnutí vlády bude znamenat nárok státu vůči Rusku ve výši nižších desítek milionů korun. 

Pokud tak Česko skutečně učiní, podnikne Moskva odvetné kroky, reagovala na zprávu mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová. Později český požadavek označila za vydírání na státní úrovni a uvedla, že porušuje Vídeňskou úmluvu o diplomatických stycích z roku 1961. Moskva podle ní podnikne „obranná opatření“ a využije i „zákonné mechanismy“. Česko podle ministerstva zahraničních věcí věří, že Rusko bude postupovat jako právní stát. 

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.