Volnočasové firemní benefity už nejspíš nebudou pro zaměstnance tak výhodné jako dosud. Při hledání úspor v rozpočtu hodlá vláda zrušit jejich osvobození od daně, což by podle propočtů ministerstva financí přineslo státní kase 1,4 miliardy korun ročně. Opatření se dotkne například klientů společnosti MultiSport Benefit, která poskytuje téměř čtvrt milionu zaměstnancům ve více než osmi tisících firem v Česku takzvané multisportky. Jde o karty, díky kterým mají jejich zaměstnanci zvýhodněný vstup na sportoviště nebo do wellness center

Výkonný ředitel firmy Miroslav Rech v rozhovoru pro HN tvrdí, že domácí firmy, především ty do 200 zaměstnanců, benefity výrazně osekají nebo úplně zruší. Napnuté rozpočty jim je totiž nedovolí financovat. Zdanění prý od sportování odradí i samotné zaměstnance. Příspěvky na sport jsou dnes považovány za nepeněžní benefity a nemusí se na rozdíl od mzdy danit nebo z nich platit odvody. Nově by tak mohly podražit až o třetinu. 

Podle kabinetu Petra Fialy (ODS) jsou benefity selektivní daňovou výjimkou, která se vyplatí hlavně větším zaměstnavatelům, protože ti menší službu tolik nevyužívají kvůli náročné administrativě. Rech ale oponuje. Ač do portfolia MultiSportu patří většina potravinových řetězců, banky nebo třeba Škoda Auto, drtivou většinu klientů tvoří malé a střední podniky.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.