Majitelé elektromobilů Ford budou moci od příštího roku využít také nabíjecích stanic společnosti Tesla. Ta jich má ve Spojených státech a Kanadě více než 12 tisíc. Americké automobilky se na spolupráci domluvily tento týden ve čtvrtek, dohodu oznámili šéfové obou firem – výkonný ředitel Fordu Jim Farley a Elon Musk.

K nabíjení svých vozů budou muset řidiči Fordu zatím používat adaptér. To by se mělo změnit přibližně za dva roky, kdy nové elektrické Fordy budou mít nabíjecí zásuvku přímo od Tesly. Akcie Fordu na zprávu reagovaly růstem o sedm procent. Podobně během pátečního obchodování posílily také akcie Tesly.

Překvapivá dohoda mezi konkurenty na trhu s vozy na elektrický pohon může pro Ford představovat důležitý krok k tomu, aby se v příštích letech stal největším výrobcem elektromobilů na americkém trhu. Loni společnost z Detroitu prodala v USA přes 61 tisíc elektromobilů a je na druhém místě právě za Teslou. 

„Máme v plánu vyzvat Teslu a další producenty a stát se největším výrobcem elektromobilů na světě. Je to něco, čemu by ještě před dvěma lety nikdo nevěřil,“ prohlásil Farley loni při představení nového elektrického pickupu F-150 Lightning

Zpravodajský web CNBC upozorňuje, že právě díky elektrické verzi pickupu F-150 Lightning Ford výrazně předběhl Teslu v kategorii nákladních elektromobilů (ta svůj Cybertruck stále neprodává). Podstatnou konkurencí pro Teslu Model Y se pak zase stal elektrický Ford Mustang Mach-E.

Musk a Farley dohodu oznámili ve čtvrtek během živého vysíláni na twitteru. Víc detailů ohledně budoucí spolupráce automobilky teprve zveřejní. „Jsem ze spolupráce s Elonem a jeho týmem nadšený, má radost za naše odvětví i zákazníky Fordu,“ uvedl Farley ve čtvrtek. „Pro mě je ctí pracovat se skvělou společností jako je Ford,“ opáčil majitel Tesly, Space X a Twitteru Elon Musk.

O zpřístupnění svých nabíjecích stanic řidičům ostatních vozů uvažovala Tesla už dříve. Po celém světě jich má kalifornská automobilka zhruba 45 tisíc.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist