Oblíbeným sportem mezi makroekonomy je kritizovat Českou národní banku (ČNB), že sedí se založenýma rukama a nezvedá sazby, i když tu máme dvojcifernou inflaci. A to až tak, že po roce je „Michlova“ bankovní rada blízko rozhodnutí sazby ještě zvýšit, přidá-li se ke třem zvednutým rukám i viceguvernér Frait, který to měl posledně podle svých slov 49 : 51. Sami radní z ČNB nevidí ve zvýšení sazby valný reálný ekonomický efekt. Jen signál všem, aby drželi na uzdě inflační očekávání a nežádali rychlejší růst mezd.

Hlasy pro demonstrativní, ale neefektivní zvýšení sazby ukazují, že centrální banka tenduje být spíše akademickou makroekonomkou než riskmanažerkou. Jako makroekonomka se soustředí na aktuální problém dosud vysoké inflace a zrychlujícího růstu mezd, a ne na problémy klesající efektivity svých měnových nástrojů a velké bilance. Zadělává si tím ovšem na větší problémy v budoucnu.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.