Dvaasedmdesátiletý Roman Benda z Meziboří u Litvínova žije už více než rok v nezáviděníhodné nejistotě. Garsoniéru, kde ještě stále bydlí, už v exekuci vydražil někdo jiný. Benda sice dražbu napadl jako nezákonnou, pokud ale soud prohraje, o vlastní skromný jednopokojový byt přijde a bude se muset vystěhovat. „Peníze, které mi z dražby po uhrazení dluhu vyplatí, mi s mým minimálním důchodem vystačí na nájem nového bytu sotva pár let. Pak bych byl bezdomovcem. To se raději na protest upálím,“ hrozí stárnoucí nemocný muž, který je i přes těžkou situaci a spor se státem vášnivým příznivcem současné vládní koalice a premiéra Petra Fialy.

Ke svým nijak vysokým dluhům přišel štíhlý důchodce před mnoha lety. V roce 2001 dostal v Mostě kvůli hádce pořádkovou pokutu 1000 korun, kvůli které loni exekutor nařídil dražbu. Také jel kdysi načerno tramvají a nadělal i další menší dluhy v celkové základní výši 3931 korun. I tito věřitelé se v aukci přihlásili o svá práva. Proč vyučený zedník dluhy včas neuhradil a skončil se čtyřmi exekucemi, dnes vysvětluje jen ztěžka.

Muž, kterému šedivé vlasy sahají až na ramena jeho džínové bundy, argumentuje zejména tím, že měl zhruba od svých padesáti let vážné zdravotní potíže, prodělal několik mrtvic, kvůli pádu má sešroubovanou páteř. Chodí proto dnes těžce, o holi. Zednickou lžíci tak časem musel odložit a střídal různé lehčí práce, byl třeba hlídačem, obchodním zástupcem, chvíli i číšníkem nebo vyráběl rakve v truhlářství. A zažil i dlouhá období, kdy byl bez zaměstnání. Do kapsy prý měl stále hluboko.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se