Za válečný zločin označilo české ministerstvo zahraničí zničení Kachovské přehrady na Dněpru. A české ministerstvo také hned uvolnilo 10 milionů korun na okamžitou pomoc obětem. Voda během úterý zalila desítky obcí a měst na obou březích řeky, kterou z jedné strany ovládají Ukrajinci a z druhé Rusové. Rozlití přehrady bude mít řadu následků, a to nejen přímo pro ukrajinskou ofenzivu či životy obyvatel v postižených oblastech, ale i pro ukrajinskou energetiku nebo na zásobování Krymu vodou. Připravili jsme otázky a odpovědi spojené s touto co do rozsahu a následků zatím největší jednotlivou vojenskou akcí během ruské agrese na Ukrajině.

Kdo přehradu vyhodil do povětří?

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj obvinil z výbuchu ruskou armádu. Exploze nastala v objektu hydroelektrárny, kterou během dne voda naprosto zalila. Ruské zdroje obviňují z destrukce přehrady ukrajinskou armádu, mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov mluvil přímo o snaze Kyjeva „zamaskovat nezdařenou ofenzivu“.

Někteří pozorovatelé se domnívají, že přehrada, jejíž silnici už dříve ostřelovalo ukrajinské dělostřelectvo, mohla být poškozená a podepsat se mohlo i to, že se na ní už rok a půl od doby, kdy ji obsadili Rusové, neprovádí údržba. „Na fotografiích je vidět, že v přehradě chybí kus elektrárny. Je velmi nepravděpodobné, aby k takové věci došlo pouhou erozí způsobenou předchozími boji,“ řekl HN Ladislav Satrapa z katedry hydrotechniky na Fakultě stavební ČVUT.

 K čemu je destrukce přehrady z vojenského hlediska?

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravuje ho pro vás každý týden Ondřej Houska.