Pokud má mít Česko v budoucnu levnou a ekologickou elektřinu, potřebuje rozjet masivní stavbu solárních a větrných elektráren. Podle nejnovější studie poradenské společnosti Deloitte pro Svaz moderní energetiky se dají v zemi do konce této dekády postavit fotovoltaiky o výkonu 15,3 gigawattu a dva gigawatty větrníků. Jejich výroba by už za sedm let mohla pokrýt roční spotřebu všech českých domácností. Ty potřebují zhruba třetinu v Česku vyrobené elektřiny.

„Máme na to prostředky. Je to možné a realistické,“ řekl ve čtvrtek na tiskové konferenci ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle něj energetické využití uhlí v Česku pomalu končí a jedinou možnou náhradou jsou do roku 2030 nové bezemisní zdroje a plyn. Opírá se přitom o tuto studii, jejíž data hodlá ministerstvo používat také jako podklad při aktualizaci Státní energetické koncepce.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se