Nový český prezident Petr Pavel bude tento týden mít za sebou 100 dní ve funkci. Hodnocení jsou a budou různá. Řada kritiků říká, že měl dělat tohle nebo tamto jinak, že by měl být víc u toho a míň u tamtoho. Proč ne, kritická debata do svobodné společnosti patří. Ale nemělo by v ní zapadnout to nejzásadnější. Totiž srovnání, co by se mohlo dít, kdyby se Petr Pavel prezidentem nestal. A vyhrál by Andrej Babiš. Takže si to pojďme namodelovat. Tady je kapitola z alternativní historie, která nás snad v uvažování vrátí od důležitého k podstatnému: Prvních sto dní prezidenta Andreje Babiše. Varování: Text obsahuje ironii a nadsázku.

8. 3. 2023 – Andrej Babiš přednáší inaugurační projev. Prohlašuje, že bude nadstranickým prezidentem všech. Sálem zní tlumený smích.

10. 3. 2023 – Babiš volá ukrajinskému prezidentovi Zelenskému. Sděluje mu, že chce mír. Zelenskyj odpovídá, že on taky. „Tak proč pořád střílíte a nevzdáte se?“ ptá se Babiš. Zelenskyj se dotazuje svého týmu, co je to za cvoka. Poradce mu v rychlosti odvypráví historku z kampaně, kdy Babiš odmítal pomoci Polsku při eventuálním napadení Ruskem. Zelenskyj pokývá hlavou a zavěšuje.

11. 3. 2023 – Babiš oznamuje, že na první státní návštěvu zamíří do Maďarska. Na námitku, že tradičně hlava státu míří na Slovensko, pověřený ředitel tiskového odboru Jiří Ovčáček odpovídá, že Slovenskem bude Babiš projíždět a Zuzana Čaputová mu může zamávat.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.