Při džihádistickém útoku na školu na západě Ugandy zahynulo nejméně 41 lidí, včetně 38 studentů. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místního starostu. Původně policie informovala o 25 obětech. Podle ugandské armády ozbrojenci také několik lidí, zejména dívek, unesli.

Útok se odehrál v pátek ve střední škole ve městě Mpondwe zhruba dva kilometry od hranice s Kongem. Ozbrojenci napojení na takzvaný Islámský stát zde zapálili internát. „Dosud bylo ve škole nalezeno 25 těl, která byla převezena do nemocnice (ve městě) Bwera. V nemocnici je také osm zraněných, kteří zůstávají v kritickém stavu,“ uvedla původně na Twitteru policie. Starosta města Selevest Mapoze ale podle agentury AP později uvedl, že bylo nalezeno 41 těl, včetně 38 zabitých studentů. Místní představitel Joe Walusimbi řekl, že jim bylo 16 a více let. 

Někteří chlapci byli podle generálmajora Dicka Oluma upáleni nebo rozsekáni na kusy. Některá těla jsou natolik ohořelá, že k jejich identifikaci bude nutné provést testy DNA. Další studenty, zejména dívky, útočníci unesli. Ozbrojenci podle informací zpravodajského webu BBC studentům zapálili matrace a předpokládá se, že v oblasti odpálili také bomby. Kromě toho z internátu ukradli jídlo. „Naše síly pronásledují nepřítele, aby zachránily unesené a tuto skupinu zničily,“ uvedl na Twitteru mluvčí ugandských ozbrojených sil Felix Kulayigye. Útočníci z místa činu utekli směrem do Konga.

Za útokem podle ugandských činitelů stojí Sjednocené demokratické síly (ADF), což je islamistická skupina, která už několik desetiletí působí na východě Konga a proniká také do Ugandy. V červnu 1998 bylo při útoku ADF na nedaleko hranic s Kongem upáleno 80 studentů a více než 100 studentů bylo uneseno. ADF vznikla ve východní Ugandě v 90. letech a postavila se proti dlouholetému prezidentovi Yowerimu Musevenimu, jehož vinila z perzekvování muslimů. Po porážce ugandskou armádou v roce 2001 se přesunula do konžské provincie Severní Kivu. Hlavní zakladatel skupiny Jamil Makulu byl v roce 2015 zatčen v Tanzanii a je nyní v ugandském vězení.

V březnu při útoku připisovaném ADF zahynulo v Kongu nejméně 20 lidí. V roce 2021 se Uganda v Kongu zapojila do společné operace zaměřené proti ADF.