Skoro čtvrt miliardy korun vyplatil stát Ivanu G. za to, že úředníci Střediska cenných papírů (dnes Centrální depozitář cenných papírů) neuhlídali jeho akcie společnosti ČEZ. Nyní stát, zastoupený ministerstvem financí, drtivou většinu těchto peněz po muži vymáhá zpět. Soudy totiž po letech konstatovaly, že Ivan G. dostatečně nedoložil, jaká škoda mu vznikla. Muž ale už peníze nemá, více o jejich osudu prozradit odmítá.

To, že má peníze vrátit, potvrdil loni v létě Obvodní soud pro Prahu 8, k němuž ministerstvo podalo žalobu pro bezdůvodné obohacení a požadovalo vrátit 196 milionů korun. Ivan G. se sice odvolal, ale Městský soud v Praze tuto středu verdikt potvrdil a je pravomocný. Protože muž nezaplatil soudní poplatek, který ve sporu o uvedenou sumu činí 3,5 milionu korun, a neuspěl ani s žádostí, aby mu byl prominut, tak jeho odvolání soud nakonec ani nemohl projednat. „Soud neuznal, že je starobní důchodce a bez příjmů,“ konstatoval jeho advokát Richard Maleček.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.