Ministerstvo kultury má v nejbližších týdnech předložit do meziresortního připomínkového řízení návrh novely zákona o audiovizi, která ukládá globálním streamingovým platformám působícím v České republice (Netflix, HBO Max, Disney+ a další) povinnost odvádět určité procento jejich příjmů do fondu kinematografie. Na základě směrnice EU schválené v roce 2018 toho už využila velká část evropských zemí a zavedla tyto odvody, často v kombinaci povinnými investicemi streamerů do domácí tvorby. Výše odvodů se pohybuje v jednotkách procent, v Německu je to například 2,5 procenta, v Rumunsku čtyři procenta, ve Francii pět procent. Bohužel zdržení s přípravou legislativní úpravy znamená, že podobný příspěvek na podporu české audiovizuální tvorby můžeme očekávat nejdříve od roku 2024.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.