Ministerstvo kultury má v nejbližších týdnech předložit do meziresortního připomínkového řízení návrh novely zákona o audiovizi, která ukládá globálním streamingovým platformám působícím v České republice (Netflix, HBO Max, Disney+ a další) povinnost odvádět určité procento jejich příjmů do fondu kinematografie. Na základě směrnice EU schválené v roce 2018 toho už využila velká část evropských zemí a zavedla tyto odvody, často v kombinaci povinnými investicemi streamerů do domácí tvorby. Výše odvodů se pohybuje v jednotkách procent, v Německu je to například 2,5 procenta, v Rumunsku čtyři procenta, ve Francii pět procent. Bohužel zdržení s přípravou legislativní úpravy znamená, že podobný příspěvek na podporu české audiovizuální tvorby můžeme očekávat nejdříve od roku 2024.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.








