Akcie technologických firem opět rostou. Nejhodnotnější korporace světa Apple je na historickém maximu a v pátek se stala první firmou v historii, kterou si investoři cení na tři biliony dolarů (přes 65 bilionů korun, což je hodnota zboží a služeb, které Češi vytvoří za deset let). Blízko historického maxima je třeba i Microsoft či čerstvě bilionová nVidia těžící z exploze zájmu o umělou inteligenci. Její akcie jen za letošek poskočily o 190 procent.

Jenže investoři peníze sypou především do akcií kolosů, které už dávno ukázaly, že umí vydělávat. Když jde o burzovní nováčky, jsou mnohem opatrnější a nejsou ochotni platit zdaleka tolik jako v minulosti. A tak příliv nových emisí na trh vyschl, a to jsou mezi zájemci, kteří ohlásili zájem prodat své akcie přes burzu, i známá jména jako například Reddit. Ten na správný okamžik čeká už rok a půl.

V patřičně menším měřítku se s (ne)zájmem investorů musela vyrovnat i jedna hvězdička pražské burzy a přizpůsobit tomu i plán expanze.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.