Již třináctým rokem v řadě jsou centrální banky ve světě tzv. čistým kupcem zlata. To znamená, že v součtu nakoupí více zlata, než prodají. Loňský rok však zcela vyčníval. Celkové nákupy 1136 tun vzácného kovu byly suverénně nejvyšší v historii časové řady od začátku 50. let. Pro srovnání, o rok dříve nakoupily centrální banky 450 tun.

Pozoruhodný nebyl jen objem, ale i otázka konkrétních kupců. Už během podzimu totiž statistiky odhadovaly prudký nárůst nákupů ze strany centrálních bank, akorát že se k několika stovkám tun zlata žádná nehlásila. Nejčastější interpretace zněla: zlato nakoupily centrální banky rozvíjejících se ekonomik, mimo jiné Číny nebo Ruska. Ty totiž již v minulosti zlato ve velkém kupovaly, ale někdy přestaly nákupy vykazovat a jindy se k nim zase přihlásily až s velkým zpožděním.

Poptávka od centrálních bank rozvíjejících se ekonomik má navíc hlubokou logiku. Nejhorší konflikt v Evropě od druhé světové války totiž výrazně změnil i trh se zlatem. Po invazi na Ukrajinu západní státy zmrazily Rusku jeho devizové rezervy v dolarech a eurech, což byl do té doby v podobném měřítku bezprecedentní krok.

Poptávka po zlatě ve všech ekonomikách mimo Západ tímto okamžikem dostala úplně novou dynamiku, neboť pouze zlatu nic podobného nehrozí. Jako aktivum v devizových rezervách dané země je zcela neutrální. Není na něj potřeba účet vedený v jiné zemi, protože nemá žádného emitenta. A pokud je uloženo na domácí půdě, nelze jej ani zabavit. Čím větší je riziko geopolitických rozepří, tím větší smysl dává v majetku centrální banky nepolitické zlato. A geopolitické napětí je v Evropě i v západním Pacifiku největší za desítky let.

Devadesátá léta byla pro nákupy zlata a jeho cenu špatná, protože přinesla pocit uvolnění napětí ve světě a nízkou inflaci. V takovém prostředí držba vzácného kovu nedávala velký smysl. Současné období jako by neslo opačné znaky. Víra v nízkou inflaci byla otřesena a geopolitické napětí je zpátky. Zájem o zlato ze strany centrálních bank velké části světa tak bude pokračovat.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist