Fotky s cedulemi „hotovost nebereme“ na sociálních sítích aktuálně vedou. Dokonce se jim podařilo nahradit témata podivuhodně vedených cyklostezek či aut zaparkovaných na chodníku. Veřejnost má také jasno, proč se na festivalech či v restauracích nedá platit kartou. Důvod je „naprosto jasný“, je jím zrušení elektronické evidence tržeb, a tedy hluboký ponor sektoru pohostinství do šedé ekonomiky.

Nepochybuje o tom ani exministryně Alena Schillerová, která byla (a je) takový fanoušek EET, že to byla právě ona, která tuto evidenci pozastavila, aby mohli podnikatelé v době pandemie optimalizovat daně (zřejmě se domnívala, že pak nebudou chtít plnou podporu od státu, což je teze, která se nedá potvrdit, nicméně lze o ní dost pochybovat). Definitivně pak zrušení EET prohnala sněmovnou ODS, která sice svoji kampaň dlouhodobě staví na vyrovnaném rozpočtu, současně má ale pocit, že daně jsou přežitkem.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.