Nezaměstnanost i inflace klesají, na první pohled se zdá, že se ekonomika po ranách pandemie, zavřeného zahraničního obchodu i války na Ukrajině vzpamatovává z toho nejhoršího. Skoro to vypadá, že další měsíce budou plné dobrých zpráv.

Bohužel, první pohled zřejmě klame. Ochlazení německé ekonomiky, která proti všem očekáváním stagnuje, má nutně dopad i na Česko. Ze zpráv německého institutu ekonomických výzkumů IFO vyplývá, že se i přes zlepšení němečtí výrobci stále potýkají s nedostatkem surovin a polotovarů (míra nedostatku je stále na dvojnásobku průměru). Zhoršilo se podnikatelské klima, nálada mezi podnikateli je nejhorší za rok a půl.

Pro Českou republiku je pak zásadní propad očekávání německých automobilových výrobců, k němuž došlo už pátý měsíc v řadě. Naposledy byl index horší jen během finanční krize v roce 2008.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.