Nový stavební zákon zjednoduší a zlevní výstavbu. Věta, kterou v posledních téměř dvou dekádách slyšíme skoro od každého ministra pro místní rozvoj. Výsledek? Česko přes permanentní změny legislativy stále vede v délce stavebního řízení i cenách výstavby, a to dokonce v celosvětovém měřítku.

Nic na tom nezměnila ani poslední změna stavebního zákona. Původně měl vzniknout (a vznikl) úplně nový, jiný zákon, který se ale nelíbil starostům, protože by nad výstavbou neměli kontrolu. I onen upravený zákon se letos změnil, takže zjednodušení přijde až napřesrok. Možná.

Aby celá výstavba nebyla tak „jednoduchá“, bylo nutné vytvořit tzv. vyhlášku o požadavcích na výstavbu, jakožto nový prováděcí právní předpis k novému stavebnímu zákonu. Cíl vyhlášky byl také jasný – zjednodušit výstavbu. A kdybychom chtěli být jízliví, řekli bychom, že cíl byl opravdu náročný, protože ministerstvo našlo neuvěřitelných 160 právních předpisů, které obsahují technické požadavky na stavby. V novém předpisu nakonec čerpalo „jen“ z 84 právních předpisů. Celou práci navíc muselo přizpůsobit změnám nového stavebního zákona, který nakonec, jak už řečeno, vypadá úplně jinak, než se čekalo a než očekávali stavebníci, developeři i jejich klienti. Vyhovuje nejspíš jen státní správě a její touze po byrokracii.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se