Hospodářské noviny oslovily české podnikatele a analytiky s dotazem, jak vidí budoucí kurz koruny. Stoprocentně se shodovali v tom, že domácí měna vůči euru musí do konce roku oslabit. 

Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů

Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů

Kurz koruny se v posledních měsících pohyboval kolem 23,50 koruny. To je pro exportní firmy při nynějších nákladech a konkurenci kritické. S přihlédnutím k inflaci, tlaku na výši mezd, cenám energií i dovážených materiálů a komponent. Za prvních pět měsíců roku kvůli tomu exportéři ztratili asi 95 miliard korun. Předpokládám, že minimálně ve třetím čtvrtletí bude koruna oslabovat. Vliv na to bude mít klesající úroková atraktivita koruny a rostoucí poptávka po valutách vlivem dovolených. 

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze