Revize dávek, které se v myslích konzervativních politiků „hromadně“ zneužívají, se vždycky vrací, když je potřeba řešit nějaký politický průšvih. Stejně jako zjednodušení systému výplaty státní pomoci.

Dvouprocentní popularita lidovců byla bezpochyby jedním z hlavních důvodů, proč nyní ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka vytáhl tuto mantru. I s politickým plakátem, za který by se nemusel stydět ani Ku-klux-klan.

Ministr Jurečka obhajuje plán revize dávkového systému, který by měl mimo jiné přinést další kontroly, zda příjemci sociální podpory projevují snahu něco se svou situací dělat a zda nezatajují účty, kam jim plynou případně jiné příjmy. Součástí Jurečkovy obhajoby je i oblíbené heslo komunistů „kdo nepracuje, ať nejí“, transformované do slov „chceme garantovat, že sociální systém nepodporuje lidi nebo domácnosti, které si mohou zajistit příjmy vlastní prací“.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.