Česká republika nabízí Slovinsku, které v uplynulých dnech postihly ničivé záplavy, tři těžké mostové soupravy. Dají se postavit jako náhrada za stržené nebo poškozené mosty, uvedl v pondělí na síti X, dříve twitteru, ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Přepravu konstrukcí by po zemi zajistili hasiči.

„Reagujeme na žádost povodněmi zasaženého Slovinska a nabízíme pomoc v podobě tří těžkých mostových souprav, které se dají vystavět jako náhrada za stržené nebo poškozené mosty. Jejich přepravu by zajistil Záchranný útvar Hasičského záchranného sboru ČR,“ napsal Rakušan.

Česko nyní čeká, jestli Slovinsko jeho nabídku přijme. „Vše připravujeme tak, abychom mohli vypravit pomoc v co nejkratší době,“ dodal ministr vnitra.

Záplavy ve Slovinsku způsobily přívalové deště, podle tamní meteorologické služby tam za den spadlo tolik srážek jako obvykle za měsíc. Počet obětí podle posledních informací slovinských médií stoupl na šest, ale bilance se může zvýšit, protože záchranné týmy se ještě nedostaly do některých odříznutých měst a vesnic. V postižených oblastech navíc hrozí sesuvy půdy.

Slovinský premiér Robert Golob o víkendu podle agentury AP prohlásil, že jeho země čelí největší přírodní katastrofě ve své historii.

Klientů českých cestovních kanceláří (CK) se záplavy dotkly jen minimálně nebo vůbec. Například mluvčí CK Čedok Kateřina Pavlíková ČTK řekla, že se tam musel částečně změnit program poznávacích zájezdů tak, aby se lidé nepohybovali v postižených oblastech.

V cestovatelském systému Drozd je zaregistrováno 599 českých turistů ve Slovinsku. České velvyslanectví v Lublani nemá po povodních z minulého týdne informace o zraněných Češích, někteří však uvízli v ubytovacích zařízeních a čekají na zprovoznění cest. ČTK to dnes sdělil mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake. Několik českých turistů se podle něj zprvu neozývalo rodinám, během víkendu se ale všichni pohřešovaní ohlásili, dodal.

Záplavy zničily řadu silnic, mostů a domů a způsobily škody odhadem za půl miliardy eur. Zasaženy byly dvě třetiny území Slovinska, dodal Golob po sobotním jednání bezpečnostní rady země. Lijáky a povodně si vyžádaly evakuaci tisíců lidí, z nichž mnohé zachraňovaly čluny a vrtulníky. 

Povodňové nebezpečí v Česku

Bleskové záplavy jsou hlášeny i ze sousedního Rakouska, kde bylo ve spolkové zemi Korutany asi 80 lidí nuceno dočasně opustit své domovy, napsala v sobotu agentura AP. Déšť navíc neustává ani v Česku. Řeky a potoky odvodňující Beskydy, Jeseníky, Orlické hory, Krkonoše a část Českomoravské vrchoviny mohou v neděli a v noci na pondělí vystoupat na první povodňový stupeň, upozorňuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V aktualizované výstraze rovněž upravil oblast, ve které hrozí velmi vydatný déšť. Silně by mělo pršet zejména na horách na severovýchodě Česka a části Českomoravské vrchoviny.

Silný déšť dorazil do Česka už v sobotou. Na severu a severovýchodě země do nedělního poledne spadlo od 15 do 40 litrů vody na metr čtvereční, v horských oblastech až 70 litrů, uvádí ČHMÚ. Do pondělního rána v těchto oblastech očekávají meteorologové dalších 15 až 35 litrů, přičemž zejména v Krkonoších a Jeseníkách za celé období ojediněle spadne i přes 100 litrů vody na metr čtvereční.

První, tedy nejnižší stupeň povodňové aktivity platil v neděli před polednem na dvou místech v Česku. Jedním bylo Labe ve Špindlerově Mlýně na Trutnovsku, druhým Divoká Orlice v Orlickém záhoří na Rychnovsku. ČHMÚ nevyloučil, že hladina některých řek ve zmíněných horách může také překročit první povodňový stupeň.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.