S trochou nadsázky lze říct, že Česko zažívá nejdelší období, kdy úspěšné rodiny nikdo nepřipravil o majetek. „Když v uplynulých 100 letech některá generace majetek získala, tak přišla změna politické či ekonomické situace, která ji o něj zpravidla připravila,“ říká Jakub Hollmann, advokát a společník právní kanceláře Císař, Češka, Smutný. Hollmann se specializuje na svěřenské fondy a trusty a předávání rodinného majetku mezi generacemi.

„Víc než třicet let po revoluci se dostáváme do fáze, kdy opět máme generaci, která majetek nabyla a rozhoduje, jak s ním naložit,“ říká v rozhovoru pro HN. Základní otázka, kterou podnikatelé řeší, je, zda svůj byznys předat další generaci, nebo prodat. Předání rodinného podnikání může být podle Hollmanna sice náročnější, nicméně může zajistit pokračování rodinné tradice a uchování hodnot do budoucna.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.