Ekonomice dochází dech. A už dlouho. O potřebě změnit model či hybnou sílu hospodářského růstu a prosperity naší země se mluví veřejně už dvě dekády. Od ustanovení historicky první Národní ekonomické rady vlády v roce 2009 pracuje na doporučeních pro českou vládu v pořadí už čtvrtý poradní tým. Stejně jako z dopadu globální finanční krize se česká ekonomika i nyní z následků pandemie, následované válečnou, energetickou, surovinovou a inflační krizí, která připomíná extrémní klimatický jev – dokonalou bouři –, vzpamatovává jen pomalu. Dokonce nejpomaleji ze všech zemí EU. Už i Německu a Španělsku, které se spolu s Českem držely na samém chvostu postcovidového oživení, se podařilo tuto bouři překonat.

Aby těch varovných signálů pro Česko nebylo málo, období mezi globální a pandemickou krizí bylo vyplněno sice mírně nadprůměrným, ale nepříliš dlouho trvajícím hospodářským růstem. A ani ten nebyl využit k tvorbě rozpočtových rezerv (jako například v Německu), natož k nastartování reforem, o jejichž potřebě už dlouhá léta málokdo pochybuje.

Bohužel šoků přibývá a z etap prosperity se stávají etudy. Možná je na čase připravit se na to nejhorší (kolaps-katarzi) a dělat vše pro to nejlepší (restart ekonomiky). Spoléhat se na výtlak Německa jako doposud je s ohledem na množící se problémy tamní ekonomiky (byrokracie, podinvestovanost, a to nejen v infrastruktuře, podceněná energetická bezpečnost, fragmentovaný bankovní sektor atd.) a jejího exportně orientovaného modelu růstu velmi riskantní. O Německu se opět hovoří jako o nemocném muži Evropy. A jestli má Německo problém, pak Česko dvojnásobný: stejné symptomy, zato vážnější průběh.

Diagnózu už dvě desetiletí známe a „recepty“ jsou už vytištěné. Zatímco ale blednou v šanonech po různých resortech, česká ekonomika přešlapuje na místě. A ostatní? Běží dál. Stále ale máme dobré předpoklady a vysokou šanci je dohnat. Stačí otevřít šanony, přijmout recepty za své a nasadit účinnou léčebnou kúru.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist