Před rokem to vypadalo na další černý pátek, který spustí kolaps celé ekonomiky. Cena elektřiny na konci čtvrtého srpnového týdne skokem překonala hranici 1000 eur za megawatthodinu. Česko bylo na hranici paniky.

Ve sněmovně se ten den odehrála divoká debata, v níž opozici dštící síru na vládu nakonec přebil ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Jeho proslov obsahující věty o tom, že „společenská situace a atmosféra je pravděpodobně nejdramatičtější od roku 1989“ a „pokud se nevyřeší krize v energetice, je ohrožen politický systém této země“, zazněl jen chvilku po tom, co jeho stranický kolega Martin Kuba v roli hejtmana a šéfa Asociace krajů vládu vyzval, aby regulovala ceny plynu a elektřiny pro domácnosti. Heslem dne bylo zastropování cen. Ideálně na evropské úrovni (Česko tehdy hrálo roli předsednické země EU). Když to ale nepůjde, tak na vlastní pěst.

Šířil se strach, že plynu nebude v zimě dost a že Evropu čekají blackouty. Selhání trhu se i řadě politiků zdálo zcela zjevné. Odhodlání, aby stát vzal větší část energetiky do vlastních rukou, zesílilo.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se