Češi neumí pracovat s kalkulovaným rizikem. To je největší problém finančního vzdělání u nás. V investování máme dva extrémy: riziko žádné, nebo totální. První extrém ztělesňují transformované penzijní fondy, které garantují každoroční „neprodělek“. Nemohou brát skoro žádné riziko čili jejich výnos je mizivý. Garantují čistý prodělek po odečtení inflace.
Druhý extrém jsou dluhopisy s dvouciferným úrokem. Nabídne-li někdo dvouciferný úrok, riziko nesplacení je značné. Přesto si tyhle dluhopisy často kupují lidé, kteří jinak mají peníze nejradši v hotovosti. Oblíbený je „bezpečný vysoký výnos“. Když zmíním, že by dávalo smysl koupit akcie, druhá strana často řekne: proč ne, budou-li to bezrizikové akcie s vysokým výnosem.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.









