Znáte to: občas vykoukne z každodenní záplavy zpráv titulek, který ohromí překvapivostí i pozitivitou. Jako když jsme se koncem srpna dozvěděli, že „Ukrajinci se úspěšně vylodili na Krymu a vztyčili ukrajinskou vlajku“. Že by nastal žlutomodrý Den D? Člověku se už málem rojily v hlavě známé obrázky stovek přistávajících lodí, člunů a vojáků z invaze Spojenců v Normandii z června 1944.

Pochopitelně předčasně, bohužel. Ve skutečnosti šlo jen o výsadek ukrajinské vojenské rozvědky na západním pobřeží mezi osadami Olenivka a Majak. „Všech cílů a úkolů bylo dosaženo, na konci speciální operace ukrajinští obránci opustili místo beze ztrát,“ korigoval opatrně optimismus sám Kyjev.

Inu, na majstrštyk, jakým vylodění armády z moře na území ovládané nepřítelem bezesporu je, si raději ještě počkejme. Nezbytností je dobrý plán. Nebyla totiž jen slavná „Normandie 1944“. Přesně před 80 lety – mezi 3. a 16. zářím 1943 – se Spojenci vylodili na jihu italské pevniny a zvládli to vinou řady chyb jen s odřenýma ušima. Podpůrné vylodění u Anzia jižně od Říma v lednu 1944 se pak Američanům nepovedlo vůbec.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravuje ho pro vás každý týden Ondřej Houska.