Od začátku srpna, kdy se v saúdskoarabské Džiddě konala schůzka diplomatů a politiků čtyř desítek zemí, se začalo hovořit o ukončení války na Ukrajině dohodou. Představitelé různých vlád se snažili dohodnout, jaké podmínky by měly být splněny, aby mohly být zahájeny mírové rozhovory.

Neřešitelným problémem při hledání schůdného kompromisu je ale skutečnost, že Rusko a Ukrajina jsou si tak vzdáleny. Mezi ruské podmínky pro mír, jak je uvedla mluvčí ministerstva zahraničních věcí Maria Zacharovová na internetových stránkách ministerstva, patřily mimo jiné tyto požadavky: Západní země musí přestat dodávat Ukrajině zbraně. Ukrajina se musí stát odzbrojenou, demilitarizovanou, nejadernou a nespojeneckou zemí. Musí být uznána ruská anexe pěti ukrajinských regionů, čímž bude Ukrajině odepřen přístup k Azovskému moři.

Ani jedna z těchto podmínek není pro Kyjev přijatelná. Zdá se, že všechny jsou vytvořeny výhradně za účelem maximálně pozitivního přijetí na domácí půdě v Rusku.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.