Jen krátce po zveřejnění kariérních „zářezů“ dvou českých euroúřednic v Bruselu si země může připsat další. Na vyšších postech v Evropské komisi uspělo hned několik českých zástupců, potvrdily HN a serveru Aktuálně.cz diplomatické zdroje.
Pět Čechů a Češek vyhrálo vnitřní výběrová řízení v Evropské komisi, která probíhala celou polovinu letošního roku. Celkově šlo o 68 míst na úřednickou úroveň AD12, což je poslední předstupeň ředitele v Evropské komisi.
Ředitelské místo patří mezi seniorní manažerské posty a čeští zástupci zatím drží jen dva. Teprve druhou českou ředitelku v Evropské komisi, ekonomku Lenku Filípkovou, schválilo právě minulý týden kolegium komisařů a komisařek.
Do pomyslné skupiny předskokanů ředitelů teď přibylo pět lidí, kteří se jednoho dne mohou stát dalšími Filípkovými. Po nějaké další praxi se mohou hlásit na ředitelské místo, které začíná od úřednické úrovně AD13.
Výběrové řízení nyní vyhráli ekonom Milan Lisický, který působí na generálním ředitelství pro ekonomické a finanční záležitosti, jakési unijní obdobě ministerstva financí. Uspěla také právnička Kateřina Walkerová, která nyní pracuje v týmu Evropské komise hlídajícím hospodářskou soutěž.
Kateřina Wolfová a Robert Franče, odborníci na oblast vnitra a migrace, povýšili v těchto oborech a konkurz na předskokana ředitele vyhrál také Daniel Braun, nyní šéf kabinetu české eurokomisařky Věry Jourové.
Z pohledu českého státu jde o mimořádný výsledek. Česko patří mezi dlouhodobě podzastoupené země v institucích Evropské unie a změnit to se daří jen pomalu. Při vnitřních konkurzech v Evropské komisi před čtyřmi lety, kdy mohli stejně kariérně poskočit, uspěli v kategorii AD12 jenom dva Češi.
Nyní se českým zástupcům zadařilo na několika frontách najednou. Kromě Lenky Filípkové a zmíněných ředitelských předskokanů byla minulý týden schválená první česká „dvojka“ v komisi po mnoha letech, Irena Moozová, která působí na generálním ředitelství pro otázky spravedlnosti. Nově je nejvýše postavenou Češkou v komisi.
Jde o náhodu, nebo předzvěst obratu, který je výsledkem deklarované snahy státu pěstovat si svoje spojky v zahraničí? Zájemci o povýšení v Evropské komisi musí zpravidla absolvovat několikakolová výběrová řízení, od určité manažerské pozice je ale běžná také politická podpora od členského státu, který uchazeč zastupuje. České vlády to v minulosti ignorovaly, teď Češi intervenovali ve prospěch Moozové a politickou podporu nabízeli také Filípkové (odmítla ji však s tím, že ji nepotřebuje).
„Šlo o interní konkurz komise, ve kterém hrály hlavní roli talent a zkušenosti samotných zájemců,“ řekl pro HN a Aktuálně.cz k úspěšné pětici Čechů Eduard Hulicius (KDU-ČSL), nový náměstek ministra zahraničí, který působil posledních dvacet let v Bruselu a u Jana Lipavského (Piráti) má na starosti mimo jiné zastoupení Česka v zahraničních organizacích. „Máme ale naději, že se tento úspěch podaří opakovat i v budoucnu. Kvalitních adeptů je dost,“ dodal Hulicius.
Dosud má Česko 12 pracovníků v Evropské komisi na úřednické úrovni AD12. Nově bude mít tedy 17. V porovnání se srovnatelně velkými státy je to stále málo. Například Maďaři, kteří do EU vstoupili ve stejném roce jako Češi, jich mají už nyní 20. Rakušané pak 56 a Portugalci dokonce 64. Pětimilionové Slovensko má jen o jednoho tohoto úředníka méně než Česko.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist