Akciový index NYSE FANG+ deseti největších amerických technologických titulů si zatím v letošním roce bez jakéhokoliv přehánění připsal fenomenální zisk na úrovni přibližně 75 procent. Všem investorům, kteří byli na začátku roku v těchto akciích zainvestovaní, samozřejmě srdečně blahopřeji. Pokud bych se měl nicméně podívat na potenciál zhodnocení těchto akcií v následujícím období, rozhodně je podle mého názoru namístě obrovská opatrnost.

Základní valuační ukazatel P/E (poměr mezi tržní cenou akcie a čistým ziskem na akcii) indexu NYSE FANG+ totiž nyní činí zcela bezprecedentních 51! Jinak řečeno, deset technologických firem se v průměru obchoduje za 51 aktuálních ročních zisků. Je proto zcela evidentní, že aktuální ocenění těchto titulů je naprosto extrémní a zároveň do značné míry připomíná bublinu, jaké jsme byli svědky v roce 2000.

Jako objektivní investiční stratég se snažím na každý investiční případ dívat zcela objektivně a bez emocí. K tomu mi pomáhá můj finanční valuační model na bázi diskontovaného cash flow a rovnovážné valuace P/E. Ten mi přitom jednoznačně indikuje, že v aktuálních cenách akcií těchto podniků a potažmo v jejich valuacích je zabudováno zcela nepřiměřené očekávání investorů ohledně skutečně extrémního a zároveň hodně málo pravděpodobného růstu ziskovosti a cash flow v následujících letech. Zároveň mi můj model indikuje, že potenciál propadu tohoto akciového indexu činí, i při objektivně realistických předpokladech, až 70 procent.

Domnívám se proto, že humbuk okolo překotného vývoje umělé inteligence letos vyhnal ceny těchto akcií na zcela neudržitelné bublinové úrovně. Samozřejmě i zde platí železné pravidlo, které říká, že bublinu na trzích finančních aktiv lze s jistotou rozpoznat až tehdy, když definitivně splaskne.

Všem investorům proto rozhodně doporučuji, aby byli v tuto chvíli u akcií Applu či Nvidie nadmíru opatrní. Další železné pravidlo investování – navracení se k průměru – totiž říká, že silně přestřelené akciové valuace vždy dříve či později poklesnou podstatně níže k férovějším průměrným úrovním.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze