Pražské arcibiskupství dostalo souhlas z Vatikánu, aby mohlo prodat středověkou Jindřišskou věž v Praze hlavnímu městu. Novinářům to ve středu řekl pražský arcibiskup Jan Graubner. Arcibiskupství podle něj čeká na další jednání pražského zastupitelstva, jestli prodej schválí. Arcibiskupství se podle Graubnera také rozhodlo prodat za 308 milionů korun hotel Clara Futura v Dolních Břežanech.
Peníze, které by těmito prodeji mělo arcibiskupství získat, by měly jít do církevního školství. V této oblasti má arcibiskupství v plánu především rekonstrukci Arcibiskupského gymnázia za 150 milionů korun a výstavbu logopedické školy v Klecanech u Prahy, jejíž náklady se odhadují na 400 milionů korun.
Byznys ku větší slávě Boží. Jak se církev staví na vlastní nohy a co řeší kolem pronájmů, solárů nebo hotelů
Arcibiskupství nabídlo Jindřišskou věž v centru města k prodeji koncem loňského roku, věž podle něj nemá význam pro věřící, je především turistickou památkou. Prodej je součástí zefektivnění hospodaření církve s výhledem na dobu, kdy přestane od státu dostávat příspěvek na svou činnost. Arcibiskupství věž nabízelo k prodeji původně za 75 milionů korun. Zájemců bylo hodně, arcibiskupství vyhodnotilo nabídku Prahy jako nejlepší. Cena, kterou nabídlo hlavní město, byla jedna z nejvyšších, řekl generální vikář Arcibiskupství pražského Jan Balík.
Hotel Clara Futura v Dolních Břežanech vznikl přestavbou zámku, který byl téměř 300 let majetkem Arcibiskupství pražského až do znárodnění. Po restitucích ho církev dostala zpět ve špatném stavu a za 250 milionů korun ho v letech 2015 až 2018 rekonstruovala. Provoz hotelu byl ztrátový. Podle informací z tiskové konference hotel kupuje od arcibiskupství současný nájemce, investiční fond Investika.
„S arcidiecézí spolupracuje na různých projektech a v objektu zůstala jediným solidním nájemcem i v těžších dobách během covidové pandemie. Prodejem komplexu jsou naplněna ustanovení z nájemní smlouvy a objekt bude i nadále sloužit jako butikový hotel obdobného typu. Obě strany se také dohodly na pokračování fungování místní kaple,“ uvedlo arcibiskupství.
Pražské arcibiskupství založilo v roce 2020 Nadaci sv. Ludmily. Pomocí příjmů z nadace financuje dva zmíněné projekty, rekonstrukci gymnázia a výstavbu logopedické školy. Ta má navázat na současnou logopedickou školu Don Bosco, která kapacitně nestačí. Výstavba nové školy by měla začít na jaře 2024. Arcibiskupství pražské zřizuje 14 škol a školských institucí. Vedle toho je v pražské arcidiecézi 17 školských zařízení jiných církevních zřizovatelů.
Katolická církev se plánováním investic připravuje na situaci, kdy od roku 2030 nebude dostávat příspěvek od státu na svoji činnost. Pražské arcibiskupství uvádí, že v roce 2030 bude pražská arcidiecéze na pokrytí hlavní činnosti, tedy na duchovní činnost, potřebovat půl miliardy korun. Nejméně takovou sumu si tedy musí vydělat, a to především z hospodářské činnosti, kterou doplní dary věřících a případné granty od státu či z dalších zdrojů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist