Profesor Kamil Janáček byl součástí mého pracovního i osobního života více než 40 let. Poprvé jsme se potkali v roce 1980 při studiu na Vysoké škole ekonomické v předmětu politická ekonomie kapitalismu, v němž nás Kamil i přes tehdejší politickou situaci seznamoval s klasickou ekonomií Adama Smithe a dalšími ekonomickými teoriemi, kterým se tehdejší učebnice vyhýbaly.

Další setkání bylo na půdě Ekonomického ústavu Akademie věd ČR, kam jsem nastoupila jako mladý „výzkumník“. Byla to pro mne a myslím nás všechny mladé ekonomy, kteří tam pracovali, nádherná léta, protože Ekonomický ústav byl tehdy určitým ostrůvkem pozitivní deviace s poměrně rozsáhlou mírou akademické svobody. Kamil Janáček se tehdy věnoval mimo jiné teorii spotřeby.

V roce 1991 jsem se stala členkou Kamilova týmu a od té doby jsme spolu pracovali dalších 17 let. Doprovázela jsem ho v dubnu 1994 do Komerční banky, kde zakládal tým hlavního ekonoma. Byl nejen prvním hlavním ekonomem Komerční banky, ale myslím vůbec prvním hlavním ekonomem v České republice. Vždycky s oblibou říkal, jak moc má rád své „řemeslo“ – myslel tím samozřejmě práci makroekonoma. Měl ho nejen rád, dělal ho i na špičkové úrovni a byl uznávaným makroekonomem nejen doma, ale i v zahraničí. Asi bych nespočítala množství prezentací a přednášek, které jsem mu pomáhala připravovat. Moje pomoc vždycky ale byla jen technická, myšlenky měl můj tehdejší šéf vlastní a nenechal si do nich mluvit; ostatně jsem s ním skoro vždycky souhlasila.

Nemohu zapomenout na to, jak moc mi Kamil Janáček pomohl nejen v rámci naší práce a debat, ale i jako dobrý šéf, který mi pomohl sladit práci s výchovou tří dětí. Byl průkopníkem manažera, kterému nevadila matka tří malých dětí, její částečný úvazek, pozdní příchody a brzké odchody – zkrátka akceptoval i na tehdejší dobu výjimečný home office, s jedinou podmínkou: práce musí být dodána precizní a včas. Jako šéf byl tedy vstřícný a laskavý na jedné straně, ale hodně přísný v oblasti nároků. Ostatně asi nemůže být náhoda, že jeho týmem hlavního ekonoma Komerční banky prošli během patnácti let dva viceguvernéři bankovní rady ČNB a jeden její člen.

Naše pracovní cesty se nakrátko rozešly v roce 2008, kdy jsem se stala členkou bankovní rady ČNB. Nebylo to ale nadlouho, jenom na dva roky. Kamil svoji pracovní kariéru v bankovnictví ukončil šestiletým mandátem v bankovní radě ČNB. Jen výjimečně jsme měli odlišný názor na podstatná témata. A když Kamil z bankovní rady ČNB v roce 2016 odešel, věnoval se intenzivně výuce studentů a psaní textů. Ještě minulý týden jsem mu posílala data z rozvahy ECB. Škoda že si už nepřečtu, co o měnové politice Evropské centrální banky nestihl napsat.

Eva Zamrazilová, viceguvernérka ČNB

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist