Rozdíl mezi rétorikou nejvýše postavené političky Evropské unie a slovy nejmocnějšího muže české politické scény bije do očí, i když si v důsledku vlastně oba notují.

Na konferenci Green Deal Summit 2023, kterou v úterý pořádaly Hospodářské noviny, vystoupili český premiér Petr Fiala a šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová hned po sobě, takže byl kontrast o to větší. Zatímco von der Leyenová přešla od důvodů, proč je Zelená dohoda potřebná, rovnou ke konkrétním – a to českým – úspěchům v jednotlivých oblastech a příležitostem, které se otvírají, Fiala začal skepticky. Po formálním „odškrtnutí“ přínosu Zelené dohody schválené před necelými čtyřmi roky pro životní prostředí zmínil, že „nás zatím nedokázala výrazněji nasměrovat k významnému pokroku v oblasti inovací a v proměně evropské ekonomiky“. A titulek pro většinu médií byl na světě.  

Zmínku o českých firmách však premiér do projevu adresovaného publiku, v němž měli silné zastoupení přední čeští průmyslníci, bankéři či experti na energetiku či dopravu, nevměstnal. Na rozdíl od šéfky Evropské komise, která našla prostor například pro ocenění vodíkového náklaďáku z Tatrovky či stejným pohonem vybaveného autobusu se značkou Škoda (ač výrobce chybně ztotožnila s podstatně větším a západoevropským politikům povědomějším producentem osobních aut).

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Co si Petr Fiala s Andrejem Babišem navzájem vyčítají?
  • Neztrácí premiér polemikou s „lídrem opozice“ víc, než získá?
  • Co by mohlo skeptiky přesvědčit o přínosu „zelených“ investic?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se