Zejména s nástupem covidu a postupného přesunu větší části společnosti do online prostoru se v Česku rozbujela kyberkriminalita, jakou historie nepamatuje. Jen za poslední dva roky se více než zdvojnásobil počet útoků i objem odcizených peněz. Pro řadu lidí to mělo fatální dopady, protože podvodníkům poslali veškeré své úspory. A v některých případech si dokonce na „výhodné“ investice půjčili v bankách.

Právě finanční domy řeší problematiku kyberpodvodů dennodenně. Aby zabránily rostoucímu počtu podvodných transakcí, investují ročně desítky milionů korun do útvarů, jež se na kyberbezpečnost specializují. Jednomu z nich šéfuje Marek Macháček, supervizor prevence platebních podvodů v Komerční bance.

Podle něj spočívá největší problém v tom, že podvodníci se ve svých kličkách neustále zdokonalují a používají stále sofistikovanější taktiky nátlaku a přemlouvání. „Naši zemi berou jako testovací arénu. Když zde s podvodem uspějí, vědí, že bude vycházet i jinde,“ říká. Podle něj kriminálníci využívají toho, že Česko patří mezi evropskou špičku v oblasti zavádění technologických novinek souvisejících s placením.

Přesto se zdá být až neuvěřitelné, na co všechno jsou v současnosti lidé schopni naletět. Macháček se v rozhovoru s HN podělil o tři příběhy kyberpodvodů, nad kterými i z jeho pohledu zůstává rozum stát.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Co se dočtete dál

  • S jakými nejbizarnějšími případy se expert na kyberkriminalitu v KB setkal.
  • Co je na práci nejtěžší.
  • Do jakých absurdit jsou útočníci (i oběti) schopni zajít.
  • O kolik peněz dokážou klienti jednorázově přijít.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze