Zejména s nástupem covidu a postupného přesunu větší části společnosti do online prostoru se v Česku rozbujela kyberkriminalita, jakou historie nepamatuje. Jen za poslední dva roky se více než zdvojnásobil počet útoků i objem odcizených peněz. Pro řadu lidí to mělo fatální dopady, protože podvodníkům poslali veškeré své úspory. A v některých případech si dokonce na „výhodné“ investice půjčili v bankách.
Právě finanční domy řeší problematiku kyberpodvodů dennodenně. Aby zabránily rostoucímu počtu podvodných transakcí, investují ročně desítky milionů korun do útvarů, jež se na kyberbezpečnost specializují. Jednomu z nich šéfuje Marek Macháček, supervizor prevence platebních podvodů v Komerční bance.
Podle něj spočívá největší problém v tom, že podvodníci se ve svých kličkách neustále zdokonalují a používají stále sofistikovanější taktiky nátlaku a přemlouvání. „Naši zemi berou jako testovací arénu. Když zde s podvodem uspějí, vědí, že bude vycházet i jinde,“ říká. Podle něj kriminálníci využívají toho, že Česko patří mezi evropskou špičku v oblasti zavádění technologických novinek souvisejících s placením.
Přesto se zdá být až neuvěřitelné, na co všechno jsou v současnosti lidé schopni naletět. Macháček se v rozhovoru s HN podělil o tři příběhy kyberpodvodů, nad kterými i z jeho pohledu zůstává rozum stát.
Co se dočtete dál
- S jakými nejbizarnějšími případy se expert na kyberkriminalitu v KB setkal.
- Co je na práci nejtěžší.
- Do jakých absurdit jsou útočníci (i oběti) schopni zajít.
- O kolik peněz dokážou klienti jednorázově přijít.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist