Minulý měsíc se dostala vůči euru nejníže za poslední rok a podle analytiků zůstane česká koruna pod tlakem i v následujících měsících. Na slabších hodnotách se nejspíš udrží hlavně kvůli klesajícímu rozdílu mezi tuzemskými a eurovými sazbami.

Koruna se ve středu odpoledne obchodovala na úrovni 24,43 za euro. Před dvěma týdny se však dostala až za hranici 24,55 a byla tak nejslabší od loňského podzimu. Šlo o reakci na překvapivě razantní snížení úrokových sazeb v Polsku, které spustilo výprodeje nejen na zlotém, ale i na dalších měnách v regionu.

Podle některých analytiků však čeká snižování sazeb i Česko a Česká národní banka se k němu může odhodlat už v listopadu. To by zmenšilo takzvaný úrokový diferenciál – vyšší úročení korunových úložek a dluhopisů oproti eurovým – a tím i snížilo atraktivitu domácí měny pro zahraniční investory. Úrokový diferenciál byl ještě minulý rok až sedm procentních bodů a investoři vydělávali na tom, že ECB se zvyšováním svých sazeb váhala. V současnosti je už jen kolem dvou procentních bodů.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se