Ukrajinským cílem je dobýt zpět všechna území včetně Krymu, Kyjev na to ale nemá. „Když mluvíme o úplném ukrajinském vítězství, mluvíme o tom, co je žádoucí, spravedlivé a morální. Ale nezdá se, že by to bylo dosažitelné. A to může být nebezpečné,“ říká v rozhovoru s HN profesor Charles Kupchan, přední světový odborník na mezinárodní dění. Vysvětluje, jakým způsobem by podle něj mohla válka skončit. A proč je nutné, aby Západ i pak Ukrajinu všemožně podporoval. Kupchan do Prahy přijel na konferenci, kterou pořádal Institut pro politiku a společnost.

Co by se stalo, pokud by byl napřesrok americkým prezidentem opět zvolen Donald Trump? Jak by to vypadalo s americkou pomocí Ukrajině?

Trump by se podle mě snažil s Putinem uzavřít nějakou dohodu. Považuje se za nejlepšího vyjednavače na světě. Pomoc Ukrajině by nejspíš úplně nepřestala, ale hlavním cílem USA by bylo začít s Ruskem zmíněná jednání. Trump to říká velmi jasně. A pokud se skutečně stane prezidentským kandidátem republikánů, tak to podle mě bude v kampani proti Bidenovi silně používat. Bude tvrdit, že místo ukrajinských hranic bychom se měli starat o naše hranice, přes které do USA přicházejí migranti.

Může Ukrajina dosáhnout svého cíle, tedy dobýt zpět všechna svá území včetně Krymu?

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč Ukrajinci nemůžou dobýt zpět celé své území a potřebujeme plán B.
  • V čem má ruská armáda výhodu.
  • Jak lze dojít k příměří a co se na Ukrajině stane poté.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte nejlepší newsletter v Česku věnovaný EU Ředitelé Evropy. Připravuje ho pro vás každý týden Ondřej Houska.